Stránka je momentálne pod údržbou!
Prosím, skúste to znova neskôr.
 
Blog

OSB s pero-drážkou

10.10.2019 23:24

V našom predchádzajúcom príspevku sme podrobne diskutovali o funkciách a použití dosiek OSB, teraz budeme hovoriť o rôznych typoch. Budeme sa zaoberať tým, čo znamená výraz pero-drážka, vysvetlíme, ako sa tento typ dosky OSB líši od štandardu a tiež sa zameriame na to, na čo je najlepšia verzia pero-drážka.

OSB je veľmi obľúbený a bežne používaný stavebný materiál. Ide o trojvrstvovú drevotrieskovú dosku s orientovanými vláknami, ktorá sa väčšinou vyrába z rýchlo rastúcich borovíc a syntetických živíc sušením a lisovaním. Je výhodná kvôli ľahkej manipulácii, priaznivej cene a vysokej nosnosti. Doska OSB má mnoho výhod, má vynikajúce pevnostné vlastnosti, ľahko sa brúsi, maľuje, rezá a väčšina typov je odolná voči vlhkosti.

 

4 hlavné typy dosiek OSB

Dosky OSB 1 majú nízku pevnosť a odolnosť proti vlhkosti, sú užitočné pre interiérové práce, kutilstvo, vhodné na výrobu nábytku a na dekoráciu interiéru. OSB 2 už má vysokú pevnosť, ale nízku odolnosť proti vlhkosti. Môže sa použiť na vytvorenie vnútorných stien, podpier a podláh. OSB 3 je najbežnejším typom. Táto kategória už má vysokú pevnosť a vodotesnosť, a z tohto dôvodu môže byť používaná aj vonku so správnym náterom. Používa sa hlavne na stavbu striech a stien na staveniskách. OSB 4 je vodeodolný typ s extrémnou nosnosťou. Používa sa na vytvorenie použitých ložísk, na stavbu pevných stien a striech.

 

Stručne o pero-drážke

Najobľúbenejšie dosky OSB typu 3 sú k dispozícii v dvoch formách: základné alebo s pero-drážkou. Pero-drážka je výraz z tesárskeho priemyslu, čo znamená spojitú platňu. Strany dosiek s pero drážkou sú navrhnuté tak, aby mohli byť ľahko spojené. Vďaka svojej menšej veľkosti sa s ňou ľahšie manipuluje ako so štandardnými doskami OSB. Zatiaľ čo štandardné dosky OSB sú zvyčajne v rozmere 2 500 mm x 1 250 mm, verzia s pero-drážkou je k dispozícii s rozmermi 2 500 mm x 675 mm. Menšia veľkosť a štyri strany dosiek OSB s pero-drážkou uľahčujú manipuláciu, a vďaka tomu môžeme znížiť aj množstvo odpadu. Pero-drážka na jednej strane zvyšuje stabilitu a na druhej strane je možné dosku OSB vkladať presnejšie bez medzier. Pri aplikácii vo vlhkom prostredí je tiež dôležité zohľadniť aspekty vetrania, v takom prípade, by sa dosky OSB mali vkladať so správnou medzerou.

 

Na akú prácu uprednostňujeme dosku s pero-drážkou?

Pokiaľ sa jedná o šindlovanie, životnosť materiálu a vysoká nosnosť robia z OSB ideálnu voľbu. V tomto prípade je možné dosku s pero-drážkou použiť na zakrytie lamiel nad trámami, čo zlepšuje tuhosť konštrukcie. Na tento povrch drevotriesky môžeme umiestniť akýkoľvek druh šindľov. Okrem toho sú vynikajúce pre murované alebo parketové podlahy, pretože sú dosky vhodné na lepenie na báze drážok alebo svorníkov.

U kuriéra OSB sú k dispozícii dosky s rozmermi 12, 15, 18, 22 a 25 mm.

DORUČENIE:
Pri objednávke nad 1000 EUR dopravaZDARMA!
Pod, 30 EUR!
(Po celom Slovensku)!
DORUČENIE:
Pri objednávke nad 1000 EUR dopravaZDARMA!
Pod, 30 EUR!
(Po celom Slovensku)!